نمایشگاه
انواع مختلف کروماتوگرافی چیست؟
- Mar 29, 2016 -

انواع مختلف کروماتوگرافی چیست؟


روش های مختلفی برای استفاده از کروماتوگرافی وجود دارد. این ها برخی از شناخته شده ترین ها هستند:


کروماتوگرافی کاغذی

یک آزمایش کروماتوگرافی کاغذ ساده که نشان میدهد چگونه کاغذهای جوهر بر روی کاغذ به رنگهای جزئی متفرقه میشوند وقتی کاغذ را به آب فرو میبرید.

 

این نقطه "جوهر بر روی کاغذ" است که شما اغلب در مدرسه انجام می دهید (همچنین اثری که در ابتدا در هنگام نوشتن مقالات خود را مرطوب توصیف کردیم). به طور معمول یک نقطه جوهر را در نزدیکی یک لبه یک کاغذ فیلتر قرار داده و سپس کاغذ را به صورت عمودی با لبه پایین تر (نزدیکترین نقطه) که در حلال مانند الکل یا آب قرار گرفته است، بچرخانید. عمل کاپلیلی باعث می شود که حلال کاغذ را حمل کند، جایی که آن را برداشت و جوهر را حل کند. جوهر حل شده (فاز متحرک) به آرامی کاغذ (فاز ثابت) حرکت می کند و به اجزای مختلف جدا می شود. گاهی اوقات این رنگها هستند گاهی اوقات شما باید آنها را با اضافه کردن مواد دیگر (به نام توسعه دهندگان و یا توسعه مایعات) که به شما کمک کند شناسایی.

 

کروماتوگرافی ستون


به جای کاغذ، فاز ثابت یک شیشه شیشه عمودی (ستون) بسته بندی شده با جامد بسیار جاذب، مانند کریستال سیلیکا یا سیلیکاژل، یا جامد با مایع پوشش داده شده است. فاز متحرک در فشار بالا از طریق ستون پمپ می شود و به اجزاء آن تجزیه می شود. در کروماتوگرافی مایع ستون، مخلوط مورد مطالعه در یک انتهای ستون قرار داده می شود و یک ماده افزوده اضافی به نام یک مولد برای کمک به سفر از طریق آن ریخته می شود. کروماتوگرافی نازک فیلم، تنوع این تکنیک است که در آن "ستون" در واقع یک فیلم از شیشه، پلاستیک یا فلز با لایه بسیار نازک مواد جاذب است

 

کروماتوگرافی گازی


تا کنون ما کروماتوگرافی مایع هایی که از جامدات دور می شوند را مورد بررسی قرار داده ایم، اما یکی از تکنیک های به طور گسترده ای استفاده شده است نوعی کروماتوگرافی ستون با استفاده از گازها به عنوان فاز متحرک. کروماتوگرافی گاز یک نوع تجزیه شیمیایی به طور اتوماتیک است که شما می توانید با یک قطعه پیچیده از تجهیزات آزمایشگاهی که به نام تعجب آور نیست، دستگاه کروماتوگرافی گاز است.

 

ابتدا یک نمونه کوچک از مخلوط مواد مورد مطالعه در یک سرنگ قرار داده و به دستگاه تزریق می شود. اجزای مخلوط گرم می شوند و فورا تبخیر می شوند. بعد، ما یک حامل (مولد) را اضافه میکنیم، که به سادگی یک گاز خنثی مانند هیدروژن یا هلیوم است، طراحی شده برای کمک به گازها در نمونه ما از طریق ستون حرکت میکند. در این مورد، ستون یک لوله شیشه ای یا لوله های فلزی است که معمولا با مایع حاوی نقطه جوش بالا (یا گاهی اوقات ژل یا جامد جاذب) پر می شود. همانطور که مخلوط از طریق ستون حرکت می کند، جذب می شود و به اجزای آن جدا می شود. هر مولفه به نوبه خود از انتهای ستون ظاهر می شود و از یک آشکارساز الکترونیکی (گاهی اوقات یک طیف سنج جرمی) عبور می کند، که آن را شناسایی می کند و یک قله در یک نمودار را چاپ می کند. نمودار نهائی دارای مجموعه ای از قله هایی است که با تمام مواد موجود در مخلوط مطابقت دارد. کروماتوگرافی گاز گاهی اوقات به نام کروماتوگرافی فاز بخار (VPC) یا کروماتوگرافی پارتیشن گاز (مایکروویو) (GLPC) نامیده می شود.

 

با احترام،

 

تیم ALWSCI

شرکت Shaoxing ALWSCI Technologies، آموزشی ویبولیتین

(کروماتوگرافی / مواد مصرفی و لوازم)